امروز در مجله بیت به اتفاق اخیر مبنی بر پرتاپ ناموفق راکت شرکت آریان‌اسپیس و نابودی محموله خود می پردازیم

راکتی متعلق به شرکت فرانسوی آریان‌اسپیس (Arianespace) دقایقی پس از پرتاب دچار نقص فنی شد و محموله آن شامل دو ماهواره متعلق به فرانسه و اسپانیا نابود شد.

آریان‌اسپیس هنگام پرتاپ

راکت چهار مرحله ‌ای وگا (Vega) که به طور مشترک توسط فرانسه و اسپانیا ساخته شده، ساعت ۰۵:۲۲ صبح امروز به وقت ایران از پایگاه فضایی گویان در فرانسه به فضا پرتاب شد. این راکت قرار بود دو ماهواره را به مدار حمل کند، ولی تقریباً ۸ دقیقه پس از پرتاب به علتی که هنوز مشخص نشده از مسیر خارج شد.

آریان‌اسپیس دقایقی بعد شکست مأموریت و نابودی راکت و محموله آن را تأیید کرد. علت سقوط این راکت هنوز مشخص نشده، اما به گفته آریان ‌اسپیس مشکل مدت کوتاهی پس از روشن شدن مرحله بالایی راکت رخ داده و سبب خارج شدن آن از مسیر اصلی شده است.

آریان‌اسپیس سر ماهواره

راکت مورد بحث قرار بود دو ماهواره متعلق به فرانسه و اسپانیا را به مدار حمل کند. ماهواره اول متعلق به اسپانیا بود و SEOSAT-Ingenio نام داشت و آژانس فضایی اروپا می ‌خواست به کمک آن زمین را با جزئیات بیشتر مطالعه کند. ماهواره دوم French TARANIS نام داشت و متعلق به مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه (CNES) بود و مأموریت داشت درخشش‌های نور مرئی از جمله درخشش‌های اشعه گاما در جو زمین را به مدت ۴ سال مطالعه کند.

«Stéphane Israël»، مدیرعامل آریان‌اسپیس پس از این حادثه از اسپانیا و فرانسه معذرت خواست. این دومین پرتاب ناموفق این شرکت در دو سال گذشته به شمار می‌رود. تابستان سال قبل پرتاب راکت وگا به خاطر نقص در موتور با شکست مواجه شد. آنطور که در گزارش آمده این حادثه احتمالا به خاطر عدم تولید نیروی پیشران کافی مرحله بالایی برای نگه داشتن راکت در مسیر اصلی رخ داده است.

تبلیغات

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp