پردازنده ‌ی اختصاصی M1 اپل که برای استفاده در رایانه ‌های مک تولید شده است، توانسته در معیارهای شبیه‌ سازی‌شده x86 از رقبای اینتلی خود قوی ‌تر ظاهر شود.

پردازنده M1

اپل در رویداد One More Thing از رایانه‌ های مک‌ مبتنی ‌بر پردازنده ‌ی اختصاصی M1 رونمایی کرد. کوپرتینویی‌ها پیش ‌تر در مراسم توسعه‌ دهندگان، مهاجرت از پردازنده‌های اینتل x86 به پردازنده‌های اپل سیلیکون را علنی کرده بودند و درنهایت، در جریان آخرین رویداد خود از پردازنده‌ی اختصاصی M1 رونمایی و ادعاهای بزرگی در رابطه با آن مطرح کردند. حال طبق بنچمارک‌ های جدید در محیط x86، بسیاری از ادعاهای اپل ممکن است درست باشد.

نمودار پیشرفت پردازنده M1

هفته‌ی گذشته نتایج بررسی اولین معیارهای بومی پردازنده ‌ی M1 اپل در سایت گیک‌ بنچ ظاهر شد که عملکرد چشمگیر این پردازنده را نشان می‌داد. امروز معیارهای جدیدی برای پردازنده‌ ی M1 در حالت شبیه‌سازی ‌شده x86 روی پلتفرم روزتا ۲ منتشر شده است که از عملکرد بسیار قوی پردازنده ‌ی اختصاصی اپل حکایت دارد. 

نتایج بنچمارک گیک‌بنچ پردازنده M1

نتایج جدید گیک‌بنچ نشان می‌دهد که پردازنده‌ی M1، در مک ‌بوک ایر با ۸ گیگابایت رم، توانسته است تک‌هسته‌ای ۱۳۱۳ و امتیاز ۵۸۸۸ در عملکرد چندهسته‌ای به دست آورد. ازآنجاکه این نسخه از بنچمارک گیک‌بنچ ازطریق لایه‌ی ترجمه‌ای روزتا ۲ اجرا می‌شود، در عملکرد نهایی تأثیر زیادی می‌گذارد و بر اساس نتایج منتشرشده، در حدود ۲۲ درصد عملکرد نهایی پردازنده را محدود کرده است؛ بااین‌حال در نتایج تک‌هسته‌ای هنوز از سایر رایانه ‌های مک مبتنی بر اینتل x86 از جمله آی‌مک ۲۷ اینچی ۲۰۲۰ با پردازنده‌ی Core i9-10910 و فرکانس ۳٫۶ گیگاهرتزی، عملکرد بهتری نشان می‌دهد.

نمودارهای پیشرفت اپل

مک بوک ایر مجهز به پردازنده‌ی M1 در معیارها و نتایج بومی، امتیاز فوق‌العاده‌ی تک‌هسته‌ای ۱۶۸۷ و امتیاز چندهسته‌ای ۷۴۳۳ کسب کرده است. پردازنده‌ی M1 در سه محصول جدید اپل، از جمله مک‌ بوک پرو ۱۳ اینچی ۱۲۹۹ دلاری و مک بوک ایر ۱۳ اینچی ۹۹۹ دلاری و مک مینی ۶۹۹ دلاری، شانزدهم نوامبر (بیست‌ و ششم آبان) عرضه خواهد شد.

پردازنده M1

تبلیغات

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp